Skip to main content

OM605/OM606 üzemanyag rendszer szivárgás-elhárítás

OM605 és OM606
A Mercedes-Benz utolsó Bosch adagolós dízelmotor típusai... DOHC, előkamra, takarékosság, dinamika és a jól ismert kle-kle-kle-kle alapjárat.
A 90-es években bemutatott, OM602 és OM603 motorok frissítéseként értelmezhető motor párost a kor szellemében több akkori modern fejlesztéssel láttak el: EGR szelep, fojtószelep (a motorfék gyengítésére), ECU-s motorvezérlés és - ami minket most érdekelni fog - EDC (Electronic Diesel Control, azaz Elektronikus Dízel Vezérlés).



Az EDC rendszer egy új adagolót is hozott - elvben ugyanaz, mint a korábbiak, azonban a gázpedál mozgását már nem bowden, hanem egy jeladó-szervomotor páros továbbítja, a leállításért pedig ugyanez a szervomotor, illetve az elektromos leállító szelep felel a korábbi vákuumos megoldás helyett.

A régi, teljesen mechanikus adagoló - forrás: Peachparts.com


Az új, EDC adagoló, rajta a leállító szeleppel - forrás: Kleinanzeigen.de



A leállítószelep




Az új adagolóhoz módosított üzemanyagszűrő foglalat és új, teljesen műanyag, csavarkötés helyett patentos rögzítésű üzemanyagcsövek is járnak. Tehát egy alapos átdolgozáson esett át a motor, noha első, talán második ránézésre is változatlan maradt.

Egyike az új típusú csöveknek - a patkó alakú rész benyomásával húzhatók ki a portokból

Az EDC-rendszerben sajnos rengeteg csatlakozás van - többségük olyan, sokak szerint felesleges komponensekhez kapcsolódik, amelyek az EDC-rendszer részeként kerültek be, ezért több tulajdonos egyes részeket kikerül vagy kiiktat - technikailag a bejövő üzemanyag egyenesen az emelőszivattyúba is mehet (ami az egyetlen pumpa, ami a tankból előrehozza az üzemanyagot), onnan a főszűrőbe s abból az adagolóba. Alább az EDC-s üzemanyagrendszer "térképe" látható, jómagam szerkesztettem.

Az EDC üzemanyagrendszer térképe


Nehéz hidegindítások jellemzik sajnos ezeket a motorokat 20-30 év szolgálat után - az ok egyszerű: a számtalan csatlakozás (és a leállítószelep belsejében található) tömítőgyűrűk elöregednek, nem tömítenek többet megfelelően. Eztán az üzem közben felmelegedett gázolaj az éjszakai visszahűlés során összehúzódik és a levegő bejut az üzemanyagrendszerbe. A hivatalos javítási eljárás szerint ebben az esetben az áttetsző csöveket (2000-3000 forint darabonként) illetve a leállító szelepet (83 000 forint körül) cserélni szükséges. Természetesen ez nem feltétlenül így van, hacsak nem sérültek ezek az elemek, elég a tömítőgyűrűk cseréje.



Íme az eljárás:

Szereljük le a szívócsövet, motorburkolatot és szívósort. A szívósoron gyárilag át van vezetve az injektoroktól a visszavezető cső, ezt ne szakítsuk el (feltétlenül figyeljük meg az elvezetését a szívósoron és a szelepfedélben)! Mielőtt teljesen el tudnánk távolítani, a szívósori kartergáz visszavezető csövét húzzuk le a csonkjáról (katalizátoros motorokon a kartergázszepről).
Szükség szerint a szívósori konzolokat is távolítsuk el.

Cikkszámok:
- Szívócső: A6041400812 (Változó, esetemben ez volt)
- Szívósor: 
A6051400201 (Változó, esetemben ez volt) (A kartercsövek részei a szívósornak)
- Motorburkolat: 
A6050100467 (Változó, esetemben ez volt)
- Szívócső és szívósor csatlakozó csavarjai: 
N914021006015
- Motorburkolat rögzítő csavarjai: 
A6069900001
- Szívócső és szívósor tömítő gyűrűje: 
A6051410160
- Szívósor és hengerfej közötti tömítések: 
A6041410160

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A leállítószelephez nyert szűkös hozzáféréssel kezdjük el a szelepből kihúzni az áttetsző üzemanyag csöveket. A csöveken a patkó alakú műanyagot benyomva, a csöveket egyenesen lehúzva tehetjük ezt meg. Húzzuk le a szelepről továbbá az elektromos csatlakozót.
Ezek után a két csavar kihajtásával a szelepet ki tudjuk húzni az adagolóból.

A cső csatlakozásokon található o-gyűrűket és az adagoló és leállítószelep közti gyűrűt cseréljük ki!


Cikkszámok:
- Leállító szelep: A0000784449 (Bosch cikkszám: 0 928 402 030)
- Hőcserélő -> Előszűrő cső: 
A6050701432
- Előszűrő -> Leállító szelep cső: A6050700732
- Leállítószelep -> Emelőszivattyú cső: 
A6050700832
- Emelőszivattyú -> Főszűrő cső: 
A6050701032
- Főszűrő -> Adagoló cső: 
A6050701532


Gyűrűméretek:
- Cső csatlakozások: 8ID×2,5mm (Viton anyagú) - Adagoló és szelep közötti gyűrű: 12ID×2,5mm (Viton anyagú)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A leszerelt leállítószelepen láthatunk két-két csapot mindkét végén, melyek süllyesztett kupakokat rögzítenek. Ezeket a csapokat vékony fémrúddal, fúrószárral ki tudjuk ütni.

A négy csap helye - ebből az irányból üthetők ki

Miután kiütöttük a csapokat, azoknak a furatain keresztül elkezdhetjük kiemelgetni a süllyesztett kupakokat. Megfelelő mértékű kiemelés után a furatok közötti süllyesztés segítségével a kupakok teljesen eltávolíthatók.
JELÖLJÜK MEG A KUPAKOK HELYÉT ÉS IRÁNYÁT.



A kiszerelt kupakokról távolítsuk el a régi o-gyűrűt és cseréljük ki!

Gyűrűméret: 25ID×3mm (Viton anyagú)


Az új gyűrűkkel a kupakok visszaépítése nehezebb lesz, de ez jó, hiszen tudjuk, hogy megfelelően szigetel! A csapok visszaépítése mindenképp két emberes folyamat.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Építsünk mindent vissza, ahogy leszereltük, ügyelve a következőkre!
- A leállítószelep az adagolóra csavarkötéssel rögzül, aminek a háza alumíniumból készült - ügyeljünk, hogy ne tépjük meg a menetet!
- Ne felejtsük el a kartergáz csövet visszakötni!
- Ne felejtsük el az injektorokról visszafutó üzemanyagcsövet átfűzni a szívósor és szelepfedél megfelelő járatain és visszakötni a visszafutó körre!
- Az áttetsző üzemanyagcsövek akkor vannak helyesen beépítve, ha a patkó alakú részük laza, kihúzott állapotban van és a csatlakozók a portokba kattanásig be lettek nyomva!
- Konzultáljunk a térképpel, ha elbizonytalanodunk!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Miért Viton o-gyűrűk?
A viton ugyan a drágábbik opciók közé tartozik az o-gyűrű piacon, a biodízel tartalmú üzemanyagok és a motor által termelt hő miatt szükséges.
A Viton jó vegyszer ellenállóképességű és 200°C-ig hőálló, emellett önoltó tulajdonságokkal is rendelkezik.
Az eredeti gyűrűk még nem ebből az anyagból készültek, feltehetően részben ezért is kezdtek el tömegesen csődöt mondani ezeken a motorokon.


Cikkszámok kereséséhez/megerősítéséhez a Partsouq.com weboldalt javaslom, ahol az alvázszám megadása után ingyenesen nézhetjük végig az alkatrész adatbázist saját autónkhoz.


Kapcsolódó videó: OM605/OM606 motor üzemanyag szelepének felújítása (o-gyűrűk, szétszerelési és hozzáférési segédlet)

Comments

Popular posts from this blog

Rectifying OM605/OM606 fuel system leaks

OM605 and OM606 The last Bosch injection diesel engines from Mercedes-Benz… DOHC, prechamber combustion, efficiency, responsiveness, and the well-known kle-kle-kle-kle idle sound. Introduced in the 1990s, the OM605 and OM606 engine pair can be seen as updates to the earlier OM602 and OM603 engines. In keeping with the spirit of the era, they were equipped with several then-modern developments: an EGR valve, a throttle valve (to reduce engine braking), ECU-based engine management and—what will concern us here—EDC (Electronic Diesel Control). The EDC system also brought a new injection pump. In principle it is similar to the earlier units, however throttle input is no longer transmitted via a cable but by a sensor–servo motor pair, and engine shutoff is handled by the same servo motor and an electric shutoff valve instead of the earlier vacuum-operated solution. The old, fully mechanical injection pump - source: Peachparts.com The new EDC injection pump with the shutoff valve instal...

Fluid reommendations for Mercedes-Benz chassis codes

W124, W201 and other passenger cars of their era Engine oil: 5W40 or 10W40, MB229.1 or newer Manual gearbox: MB235.10, GL4 75W80 - 75W90 gear oil Automatic trans: MB236.10 ATF Differential: GL5, 75W85 - 80W90 hypoid gear oil or axle oil (strictly without LSD additives, unless your car has an LSD) Power steering Pre 1987: Dexron II ATF Post 1987: At least MB236.1 spec Power Steering Fluid or Central Hydraulic Fluid (strictly not ATF) Brake fluid: DOT4 Coolant: MB325.0 spec antifreeze Fuel: Petrol: - Pre-1986: Premium (Specifically E5) - Post 1986: Standard (E10) should be fine, except for CGI engines, engines not fitted with three-way catalyst from the factory and engines with carburettors ( Source - ACEA ) - Due to general controversy around th effects of E10 gasoline, I recommend always going for E5 Premium Diesel: regular is fine Filters: Mahle, Mann, Bosch Never use additives in your fluids! For W602 vans/transporters (as per original workshop manual) Engine oil: Petrol: MB 226.5 o...